Thaçi: Dialogu është i dështuar dhe në favor të Serbisë nëse nuk vendoset në tavolinë njohja reciproke

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se dialogu Kosovë – Serbi ka kuptim vetëm nëse diskutohet njohja reciproke, në të kundërtën, ai thotë se dialogu është i dështuar, raporton Express Thaçi tha se dialogu është i dështuar dhe në favor të Serbisë, nëse në tavolinë nuk diskutohet njohja reciproke. “E kam theksuar edhe më […]

Continue Reading

Gjermani/ Lajm jo i mirë për Mërgimtarët, Ja çfarë i pret nga dita e hënë!

Ditën e hënë me 2 nëntor në Gjermani do të futen masa të reja me shumë kufizime. Një lloj lockdown, por jo si në pranverë. Shkaku: rritja dramatike e numrit të të infektuarve. Mbrëmë ambasadori Beqë Cufaj është shprehur se pas vendimit të Qeverisë së Gjermanisë për masat e reja të mbylljes nga data 2 […]

Continue Reading

Udhëtimet/ Ja çfarë do ndodhë me Zviceranët

Gjermania dhe Franca kanë sjellë bllokime më të ashpra sesa Zvicra dhe ka paralajmërime se kontrollet kufitare do të sigurohen që udhëtarët zviceranë t’u përmbahen rregullave. Ministri i Brendshëm gjerman, Horst Seehofer, thotë se oficerët e policisë nga i gjithë vendi do të dërgohen në zonat kufitare. Ata do të kenë kompetenca emergjente për të […]

Continue Reading

Do udhëtoni drejt ZVICRËS? Ambasada jep sqarimin shumë të rëndësishëm!

Zvicra e ka hequr Maqedoninë e Veriut nga lista e karantinës. Kjo nënkupton se nuk vlen më masa e karantinës për qytetarët që shkojnë ose kthehen në Zvicër, por kjo nuk do me thënë se çdokush mund të udhëtojë drejt Zvicrës, sepse bëhet fjalë vetëm për shtetasit zviceran ose raste të domosdoshme. “Ndalesa e përgjithshme […]

Continue Reading

“Politikanët milionerë me pasaporta të Serbisë po lëvizin lirshëm, ndërsa qytetarët..”

Analisti politik nga diaspora, Florim Zeqa në një postim të tij në Facebook shkruan se derisa qytetarët nuk mund të marrin as vizë turistike me pagë 200 euro, politikanët milionerë udhëtojnë lirshëm me pasaporta diplomatike. Zeqa shkruan tutje se këta politikanë po udhëtojnë me pasaporta diplomatike, ato të Shqipërisë e ndoshta edhe të Serbisë. “Qytetarët […]

Continue Reading

A e keni ditur se kjo është motra e Adelina Ismajlit? Shikojeni sa e bukur është! (FOTO)

Mes motrave Ismaili pa vëmendje nuk po del të jetë as Ema. Ema Ismaili jo rrallë herë është komentuar në media po aq sa dy motrat e saj të njohura si këngëtare, shkruan “Kosovarja”. Ajo për çka është përfolur zakonisht janë línjat tru pore të cilat nuk hezíton ti ek zpozojë në secilin imazh mé […]

Continue Reading

LAJMI FUNDIT: Merret Vendimi i ri nga Gjermania, Fut në Listën e Zezë këto Shtete…

Vetëm një vend i vogël në Evropën Veriore do të mbetet ende “pa rreziqe” për Gjermaninë. Fjala është për Estoninë në Baltik, me 1.3 milion banorët e saj. Për shkak të rritjes dramatike të numrit të infeksioneve me koronavirus, Qeveria Gjermane ka klasifikuar tetë vende të tjera evropiane si Kroacia, Hungaria dhe Bullgaria si zona […]

Continue Reading

Shefqet Krasniqi “selam“ Qëndrim Gashit, “Faj kanë këta që të kanë çua ambasadorë dhe që të durojnë“

Hoxha thotë se ambasadori Qëndrim Gashi nëse ka gabuar me deklaratën e tij, do të duhej të kërkojë falje, ndryshe ai ka kërkuar shkarkimin e tij. “Faj kanë këta që e kanë çua ambasadorë dhe që e durojnë. Ky duhet shkarkuar menjëherë dhe t’i jepet mësim këtij dhe të tjerëve”, deklaroi Krasniqi, përcjell Telegrafi. Hoxhë […]

Continue Reading

Kryeministri Hoti “Ju betohem se do të zbulohet hajnia nga “Dhoma e dëshmive“ (Video)

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, ka premtuar se do të zbardhet rasti i vje dhjes spektak olare që ndodhi në prill të vitit 2009, kur u vodh Dhoma e Dëshmive në Policinë e Kosovës. Pos kësaj, Hoti i ka quajtur “krejt spekulime” deklarimet se me shuarjen e Task-For cës kundër korr upsionit nga ana e […]

Continue Reading

Analisti Serb: Kjo është punë e kryer, Ushtria e Kosovës do të jetë pjesë e NATO-s

Kreu i Forumit për Marrëdh ënie Etníke, Dushan Janjiq, deklaroi sot se procesi i formimit të Ushtrísë së Kosovës nuk mund të ndalet nga Serbia, Rusia dhe Kina, dhe se ky proces mund të ngadalësohet ose të shtyhet. Në deklaratën e tij për agjencinë Beta, Janjiq tha se pret që vetëm Rusia në seancën tjetër […]

Continue Reading